Czym jest i kiedy opłaca się cło importowe?

Szykując się do sprowadzenia jakichś towarów z zagranicy, trzeba przygotować się do dopełnienia pewnych formalności. W określonych warunkach należy jeszcze opłacić cło importowe. Czym ono jednak jest? Kiedy się je płaci? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania – ten artykuł powstał m.in. z myślą o Tobie. Przeczytaj go już teraz!
Przeczytaj również: Odkryj Sekrety Giełdy Kryptowalut: Twoja Droga do Sukcesu w Cyfrowym Świecie Inwestycji
Czym jest cło importowe i kiedy się je płaci?
To rodzaj opłaty, jaką trzeba ponieść przy sprowadzaniu produktów z zagranicy, a dokładniej ujmując – spoza państw Unii Europejskiej, więc np. Chin. Cło importowe dotyczy zarówno firm, jak i osób prywatnych. W tym drugim przypadku jednak konieczność ponoszenia ww. daniny obowiązuje w dwóch przypadkach:
Przeczytaj również: Współpraca z agencją pracy tymczasowej w Holandii czy samodzielne szukanie zatrudnienia?
- gdy wartość sprowadzanych produktów przekracza 150 euro,
- jeśli w paczce znajdują się alkohol, tytoń (lub wyroby z niego) lub perfumy i wody toaletowe.
Wysokość tego podatku zależy od rodzaju przywożonego produktu i wyrażana jest procentowo. Duże znaczenie ma też kierunek, z którego pochodzi – inne cło importowe będzie dla Chin, UK i dla USA.
Przeczytaj również: Agencja pracy tymczasowej w Holandii — najważniejsze korzyści ze współpracy
Dlaczego stosuje się cła importowe?
Opłatę tę stosuje się w celu ochrony rynku wewnętrznego – w tym przypadku zarówno krajowego, jak i unijnego, przed zalaniem towarami tańszymi od odpowiedników produkowanych w granicach danego państwa i UE. Naturalnie – nie tylko cło importowe służy zabezpieczeniu rynku wewnętrznego Unii czy np. Polski, ale i szereg norm, jakie muszą spełniać konkretne produkty – szczególnie te, które mają trafić do obrotu. Tyczy się to m.in. artykułów spożywczych oraz farmaceutyków, elektroniki i wszystkich innych.
Opłata cła i inne formalności – o czym warto pamiętać?
Warto wiedzieć, że podatek ten nie jest jedynym, jaki importerzy muszą opłacić. Często jeszcze należy pokryć VAT (dla Chin to zazwyczaj 23%), a także dopilnować innych formalności. Nie trzeba jednak samemu o nie dbać. Jeśli importujesz towary spoza UE – skorzystaj z pomocy agencji celnej, specjalizującej się w takich zadaniach.
Polecane artykuły

Jak separator drogowy betonowy wpływa na efektywność zarządzania ruchem?
Betonowe elementy drogowe odgrywają istotną rolę w infrastrukturze, wpływając na bezpieczeństwo oraz efektywność zarządzania ruchem. Poprawiają organizację ruchu, redukują wypadki i zwiększają płynność transportu. Stosowane w różnych warunkach drogowych, oddziałują na zachowania kierowców, co czyni

Dlaczego regeneracja pompowtrysków jest korzystna dla środowiska?
Regeneracja pompowtrysków to proces korzystny nie tylko dla silników, ale również dla środowiska. Znacząco zmniejsza emisję szkodliwych substancji, co ma kluczowe znaczenie w obliczu rosnących problemów ekologicznych. W artykule omówimy wpływ tego zabiegu na redukcję zanieczyszczeń oraz inne pozytyw